Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLSEM ÖĞRENCİMİZ, OMURİLİK FELCİ HASTALARI İÇİN GELİŞTİRDİĞİ PROJE İLE TEKNOFEST'TE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Yozgat Boğazlıyan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 6'ncı sınıf öğrencimiz Duru Dağıstanlı'nın omurilik felci geçirmiş bireylerin yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçladığı projesi, TEKNOFEST Engelsiz Yaşam Kategorisi'nde 26 bin proje arasından Türkiye birinciliği elde etti.
BİLSEM ÖĞRENCİMİZ, OMURİLİK FELCİ HASTALARI İÇİN GELİŞTİRDİĞİ PROJE İLE TEKNOFEST'TE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

İstanbul Atatürk Havalimanında 6.sı düzenlenen ve gençleri yenilikçi fikirler oluşturmaya teşvik etmek ve bu sayede önemli fikirler ile Türkiye'yi geleceğe hazırlamak amacıyla birçok alan ve kategoride düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde Yozgatlı öğretmen ve öğrencisi Türkiye birincisi oldu.

Boğazlıyan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Fen Bilimleri Öğretmenimiz Samet Cengiz ve 6'ncı sınıf öğrencimiz Duru Dağıstanlı, omurilik felci geçirmiş ve yaşamlarına yatalak olarak devam eden bireylerin özgürce dışarıya çıkmalarını sağlamak amacıyla tekerlekli sandalye ve kask tasarladı. Prototipi yapılan cihaz ile TEKNOFEST'e katılan Cengiz ve Dağıstanlı, Engelsiz Yaşam Kategorisi'nde Türkiye birinciliğini elde etti.

"OMURİLİK FELCİ GEÇİREN BİREYLERİN YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRMAK İSTEDİM"

Duru Dağıstanlı, "Boğazlıyan Bilim ve Sanat Merkezi 6. Sınıf öğrencisiyim. Ben projemde omurilik felci geçirmiş bireylerin yaşam standartlarını yükseltmeyi maksatladım. Omurilik felci geçirmiş olan bireyler yalnızca başlarını hareket ettirebilen ve boyundan aşağısı felç olan bireyler. Bu nedenle yaşamlarına yatalak olarak devam ediyorlar. Ancak onların da özgürce dışarıya çıkmalarını sağlamak için bu şekilde bir tekerlekli sandalye tasarladım. Projem kask ve tekerlekli sandalyeden oluşmaktadır. Birey kaskı başına taktığında baş hareketlerine göre sensörler vasıtasıyla sandalyeyi istediği yöne hareket ettiriyor. Bizim belirlediğimiz mesafe sensörleri sayesinde ileri ve geri hareket kabiliyeti sağlıyor ve durmasını sağlıyor. Birey sandalye üzerinde bayılır, bilincini kayıp ederse ya da uyursa araç bunu fazla eğim olacağı için sensörler sayesinde algılıyor ve duruyor" dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE DE ŞARJ OLUYOR

Projesinin 26 bin proje arasından önce ilk 100 proje arasına kaldığını da söyleyen Dağıstanlı, "Üzerinde çalışmış olduğum bir proje idi. Daha sonrasında TEKNOFEST'te başvurduk. İki adet rapor sürecinden geçerek İstanbul'a davet edildim. 26 bin proje arasında yüz proje seçilmişti. Benim kategorimde 32 proje arasından birinci seçilerek tekrardan okulumuza döndük. Güneş enerjisi ve kablosuz şarj ile de şarj olabiliyor. Güneş enerjisini iki adet güneş paneli ile sağladım. Panellerimiz güneş enerjisinin olduğu saatlerde açık. Güneş enerjisinin düşük olduğu zamanlarda ise kapalı duruyor. Bu sayede güneşin veriminden en iyi şekilde faydalanmış oluyoruz hem de sağdaki ve soldaki engellere çarpmayı en aza indirmiş oluyoruz. Kablosuz şarj istasyonlarımız sayesinde aracım kablosuz olarak da şarj olabiliyor. Şarj istasyonları hastanelere AVM'lere ve engelli bireyler için düzenlenmiş istasyonlara yerleştirilirse engelli birey rahatlıkla aracını şarj edebilir. Dengeleyici koltuk sistemi sayesinde koltuğun düz kalmasını sağlıyor. Tamamıyla baş hareketlerine bağlı olarak çalışıyor" şeklinde konuştu.


"ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ"

Fen Bilimleri Öğretmenimiz Samet Cengiz de yürüttükleri çalışma hakkında şunları söyledi: "Bilim Sanat Merkezimizde öğrencilerimizin üst düzey düşünme becerilerini geliştirmek için öğrenme ortamlarını dizayn etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın günlük hayatta var olan problemlere kayıtsız kalmaktansa o problemlere çözüm önerisi üretecek düzeyde proje geliştirmeleri için elimizden geleni yapıyoruz."

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.