Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bilim ve Sanat Merkezleri

Bilim ve Sanat Merkezleri

Bilim ve Sanat Merkezleri; ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumlarıdır. BİLSEM'e öğrenci alımı MEB tarafından belirtilen takvim çerçevesinde gerçekleştirilir. BİLSEM'lerde çalışan öğretmenler de Bakanlıkça yayımlanan yönerge ve kılavuz hükümlerine göre seçilir. BİLSEM'lerde proje tabanlı, disiplinler arası eğitim programı uygulanır ve eğitim etkinlikleri düzenlenir. BİLSEM'ler hafta içi ve sonlarında örgün eğitim saatleri dışında hizmet veren kurumlardır. Ancak tatil dönemlerinde de eğitim ve kamplar düzenleyebilmektedirler. BİLSEM'e devam eden öğrencilere de BEP hazırlanır. Ancak eğitimler bire bir verilebildiği gibi grup eğitimi şeklinde de sürdürülebilir. BİLSEM'lere devam eden öğrenciler ayrıca kendi okullarında da destek eğitim odasında eğitim görebilir.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibariyle ülkemizdeki BİLSEM sayısı 182'ye ulaşmıştır. Bu merkezlerde 62.009 öğrenci öğrenim görmektedir. Merkezlerde 2.223 öğretmen çalışmaktadır.

 

 

Kaynak: /meb_iys_dosyalar/2021_09/13143029_TURKYYEYDE_OZEL_EYYTYM_HYZMETLERY.pdf

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.