Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLİM SANAT BÜLTENİ MEHMET ÂKİF VE İSTİKLAL MARŞI YILI ÖZEL SAYISI

BİLİM SANAT BÜLTENİ MEHMET ÂKİF VE İSTİKLAL MARŞI YILI ÖZEL SAYISI

"Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,

Günler şu heyûlâyı da er geç, silecektir.

Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma,

Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir?"

 

Mehmet Âkif ve İstiklal Marşı'nın 100. yılı anısına "Bilim Sanat Bülteni" özel sayımızla sizlere seslenmenin sevinci ve heyecanı içindeyiz.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğüne bağlı toplam 227 Bilim ve Sanat Merkezinin ortak sesi olarak; BİLSEM öğretmen ve öğrencilerimizin edebiyat, sanat ve bilim ağırlıklı eserlerini ve önemli simalarla yapacağımız söyleşileri yayımlıyoruz.

"Çanakkale Şehitlerine" adlı şiirinde "Şüheda gövdesi, baksana dağlar, taşlar / O rükû olmasa dünyada eğilmez başlar!" diyerek milletimizin istiklal sevdasını ve boyun eğmez duruşunu destansı bir dille anlatan "Mehmet Âkif ERSOY'u ve kabulünün 100. yılı münasebetiyle "İstiklal Marşı"mızı bültenimizin bu ilk ve özel sayısında konuk ettik. Bu sayıda İstiklal Marşımızın müzikal analizini, aidiyet bilincine katkısını ve yazıldığı dönemde millî mücadeleye etkisini ele alan makalelere, Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur ÜNAL, Koleksiyoner Mehmet Ruyan SOYDAN ile yaptığımız söyleşilere ve Mehmet Âkif ERSOY ile ilgili muhtemelen daha önce görmediğiniz belge ve fotoğraflara yer verdik.

Bültenin; Genel Yayın Yönetmenliğini Mehmet Nezir Gül, Koordinatörlüğünü Mecit Ramazan Barın, Yayın Koordinatörlüğünü Veysel Kul'un yaptığı, Mustafa ÖZÇELİK ve Zafer GÖLEN ile Mehmet Âkif hakkında söyleşiler; D. Mehmet DOĞAN, Selçuk KÜPÇÜK, Nurullah GENÇ, Ümit MERİÇ, Bestami YAZGAN, Aziz ERDOĞAN, Cevat AKKANAT, Serap KADIOĞLU, Zeynep DELAV, Arif AY, Ferman KARAÇAM, Şule HATİPOĞLU gibi kalemlerimizle soruşturmalar yaptık.

Öğrenci ve öğretmenlerimizin yazdığı yazılar, yaptıkları resimler, kaligrafiler, kitap tanıtımı, etkinlikler, bulmacalar ve mezun öğrencilerimizin kaleme aldığı yazılar sayfalar arasında sizleri bekliyor.

Farklı konu ve konukları ele alacağımız diğer sayılarda buluşmak dileğiyle iyi okumalar dileriz. "Bilim Sanat" ile kalın!

 

Ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde bağımsızlık aşkı, mücadele azmi ve millet sevgisi ile bizlere her zaman örnek olan İstiklal Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

"Bilim Sanat Bülteni Mehmet Âkif ve İstiklal Marşı Yılı Özel Sayısı"na ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Bilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel SayısıBilim Sanat Bülteni Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı Özel Sayısı

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.