Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BAKANIMIZ SAYIN YUSUF TEKİN: YKS TERCİH SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEĞİZ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre tercih yapacak öğrencilere 27 Temmuz'dan itibaren 81 ilde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar tarafından danışmanlık hizmeti verileceğini bildirdi.
BAKANIMIZ SAYIN YUSUF TEKİN: YKS TERCİH SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEĞİZ

Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada, "MEB ailesi olarak YKS tercih sürecinde öğretmenlerimizle genç kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. 27 Temmuz'dan itibaren 81 ilimizde öğretmenlerimiz, öğrencilerimize tercihler için danışmanlık verecek." bilgisini paylaştı.

YKS sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dileyen Sayın Tekin, "3 milyon civarında gencimizin, velilerinin, öğretmenlerimizin ve üniversitelerimizin heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. Allah tüm gençlerimizin bahtını, yolunu açık etsin. Hayırlara vesile olsun." ifadelerini kullandı.

11 bin 181 rehber öğretmen/psikolojik danışman, öğrenci ve veliler için görev yapacak

27 Temmuz'dan 8 Ağustos'a kadar yapılacak söz konusu çalışmada, 11 bin 181 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın, öğrenci ve veliler için 81 il ve ilçelerde açılan tercih danışmanlığı birimlerinde görev yapacağını kaydeden Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, öğrencilerin lise tercih danışmanlığı hizmetini, mezun oldukları liseler, rehberlik ve araştırma merkezleri ile halk eğitimi merkezlerine müracaat ederek alabileceğini belirtti. Tekin, tercih danışmanlığı hizmeti sunmak üzere liselerde 9 bin 735, halk eğitimi ve rehberlik araştırma merkezlerinde de bin 446 birim kurulduğuna işaret etti.

Deprem bölgesinde bin 755 tercih danışmanlığı birimi açıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde de tercih danışmanlığı birimleri hayata geçirildiğini vurgulayan Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, "Bu kapsamda, bu illerdeki öğrenciler için bin 503'ü liseler 252'si de rehberlik ve araştırma merkezleri ile halk eğitim merkezleri olmak üzere tercih danışmanlığı birimleri açıldı. Tercih danışmanlığı birimlerinde rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar görev yapıyor." dedi.

Yüz yüze yararlanamayacaklar için çevrim içi hizmet olanağı sunulacak

Depremin etkilediği iller veya diğer illere nakil giden öğrenciler başta olmak üzere, tercih danışmanlığı sürecinde sağlık sorunları nedeniyle yüz yüze hizmetlerden yararlanamayacak olanlara ise tercih danışmanlığı hizmetinin uzaktan, çevirim içi olarak sunulabileceğini söyleyen Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, şöyle devam etti: "Tercih danışmanlığı süresince öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik edilecek. Tercih edilecek üniversitelerin, özellikleri ve koşulları detaylı olarak aktarılacak. Öğrenci ve velinin birbirlerinden farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak, bu durumun bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi de rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarla sağlanacak."

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.