Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİ'NE KATILDI

  Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen "Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi"ne katıldı. Sayın Özer, burada Millî Eğitim Bakanlığı standını ziyaret etti.  
BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİ'NE KATILDI

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul Fuar Merkezi'nde bu yıl 12'ncisi düzenlenen "Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi"ni ziyaret etti.

TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık'ın da katıldığı programda konuşan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, son yirmi yılda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, tüm kademelerde eğitime erişimde maksimum seviyeye erişildiğini kaydetti. Okul öncesi eğitimden temel eğitime, ortaöğretimden yükseköğretime Türkiye'nin evlatlarının ücretsiz bir şekilde eğitime erişebildiğini söyleyen Sayın Mahmut Özer, "Ama bu yapılırken aynı zamanda literatürde kapsayıcılık denen bir nokta her zaman odak noktası oldu. Yani dezavantajı olan sosyoekonomik seviyesi de sıkıntılı olan tüm bireyler, bu dönemde özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın destek mekanizmalarıyla, sosyal politikalarla eğitimle buluştular." dedi.  

Sayın Özer, "Şu anda bizim de Bakanlık olarak eğitimimizin tüm kademesinde yaklaşık 423 bin özel çocuğumuza eğitim hizmeti sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sadece kaynaştırma bütünleştirmede değil aynı zamanda özel eğitim uygulama okullarında birinci, ikinci, üçüncü kademede; aynı zamanda özel eğitim meslek okullarında bu gençlerimiz, çocuklarımız diğer akranlarıyla hiçbir engelle karşılaşmadan eğitime erişmenin hazzını ve mutluluğunu yaşıyorlar." diye konuştu.  

Bakanımız Sayın Mahmut Özer konuşmasına şöyle devam etti: "Bu sene önemli bir yönetmelik değişikliği yaptık ve özel eğitim okullarının tamamında yazın da okulların devam edebilmesiyle ilgili bir değişikliğe imza attık. Artık okullarımız sadece eğitim öğretim dönemiyle sınırlı kalmadan tüm çocuklarımıza açık olacak. Özel eğitimle ilgili Emine Erdoğan Hanımefendi gerçekten çok hassas. Onların eğitim ortamlarındaki eğitim materyalleriyle ilgili çok kapsamlı projeleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar yaklaşık bir milyon özel eğitim materyalini tüm okullarımıza ulaştırmış bulunuyoruz. Sadece okullarda değil; aynı zamanda hastanelerde, aynı zamanda evlerde, yaklaşık on bin çocuğumuza eğitim veriyoruz. İşte bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki, tüm toplumun hiçbir ayrım yapmadan cinsiyet ayrımı yapmadan herkesi kucaklayan yaklaşımının bir ürünüdür."  

"Yetişkin engellerin gideceği bir okul yoktu, şimdi 81 ilde açmış olduk"  

Yine bu yaz yeni bir uygulamanın hayata geçtiğini bildiren Sayın Mahmut Özer, "Sayın Bakanımızla da istişare etmiştik. Yetişkin engellerin gideceği bir okul yoktu maalesef. İşte Emine Erdoğan Hanımefendi'nin destekleriyle ilk kez Kadıköy'de yetişkin halk eğitimi merkezinin açılışını yaptık." dedi. Özer, "Yaş sınırlaması olmadan kırk yaşında, elli yaşında tüm bireylerimizin ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerimizin eğitim alabildiği, aileleriyle birlikte ücretsiz bir şekilde taşıdığımız bir eğitim mekanizmasını da sisteme dâhil etmiş olduk. Hedefimiz, 2022'nin sonuna kadar 81 ilde en az bir engelsiz halk eğitimi merkezini açabilmekti ve bugün itibarıyla bunu başarmış olmanın mutluluğu taşıyoruz. 2023 yılında sadece illerimizde değil, 922 ilçemizde de aynısını gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.  

Kaynaştırma/bütünleştirme öğrencilerinin eğitim niteliğini artırmayla ilgili bir ulusal eylem planı hazırlandığını aktaran Sayın Özer, planın yarın paylaşılacağını söyledi.  

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, fuar ziyareti sırasında Millî Eğitim Bakanlığına ayrılan alanda Veysel Vardal Görme Engelliler Ortaokulu öğrencileri ile bir araya gelerek braille alfabesi ile hazırlanmış sayı tombalası oyununu oynadı. Oyun bitene dek öğrencilerle vakit geçiren Sayın Özer, Bakanlığın standındaki materyalleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİNE KATILDI.BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİNE KATILDI.BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİNE KATILDI.BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİNE KATILDI.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.