Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ASİS Eğitici Eğitimi Kursu Yapıldı

ASİS Eğitici Eğitimi Kursu Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan Türkiye’nin ilk yerli zeka ölçeği ASİS’in eğitici eğitimi kursu 20-24 Mart tarihleri arasında Eskişehir Öğretmenevinde yapıldı. Türkiye genelinde ASİS’in uygulayıcılarını yetiştirecek olan 35 eğiticiye eğitim verilen programın kapanış töreni Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR’ün katılımıyla gerçekleşti.

Genel Müdürümüz yaptığı konuşmada “İlk yerli zekâ testimizin oluşturulması sürecinde büyük bir tecrübeniz oluştu ve bu tecrübeyi diğer arkadaşlarımızı yetiştirerek dalga dalga yayacağız. Testimizin yaygınlaştırılması için önümüzdeki haftalarda uygulayıcılar yetiştirilmeye başlanacak. Bu süreçte Anadolu Üniversitesi ekibinin sizlere aktarmış olduğu bilgi ve tecrübeleri büyük bir cömertlikle eğitim camiasıyla paylaşmanızı bekliyoruz. Çünkü bu tecrübeler paylaştıkça zenginleşir ve daha nitelikli hale gelir. Biz yaptığımız çalışmanın burada sonlandığını düşünmüyoruz, teste yönelik geliştirme faaliyetleri devam edecek. Bu test bizim için bir kilometre taşı. Önümüzdeki süreçte Genel Müdürlüğümüz daha büyük ve daha farklı bir test geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.” diyerek özverili çalışmaları için Anadolu Üniversitesi’ne teşekkür etti.

Ölçeğin geliştiricisi olan Prof. Dr. Uğur SAK ise yaptığı konuşmada; “Milli Eğitim Bakanlığı ile iki yıl önce çalışmalara başladık ve bu süreç çok yoğun geçti. Çalışma süresince tüm ekip arkadaşlarımız büyük emek verdiler.” diyerek Türkiye’ye yerli bir zeka testi kazandırmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Bu süreçte Genel Müdürlüğümüz ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne çalışmanın başından itibaren verdikleri destek ve iş birliği için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

            ASİS’in ülke genelinde kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla, eğitime katılan eğiticiler aracılığıyla Nisan ayından itibaren uygulayıcılar yetiştirilmeye başlanacak.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.