Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi (ARGEM) ve Okulu

Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi (ARGEM) ve Okulu

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nin 29. maddesine göre "Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılaması ile bu bireylere sunulan eğitimin niteliğini artırmak için araştırma, geliştirme, inceleme, uygulama ve izleme yapmak üzere" bir merkez ve okul açılabileceği hükmü bulunmaktadır. ARGEM ortaokulu ve lisesi MEB'in yeni bir projesi olarak 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da faaliyete başlamıştır. ARGEM özel yetenekli öğrenciler için açılmış ilk resmî ayrı okuldur. Doğal olarak bu okul yalnızca özel yetenekli öğrencilere hizmet vermektedir. Öğrencilerin tamamı okulda yatılı olarak öğrenime devam etmektedirler. Okulun öğrenci seçimi BİLSEM'lerden yapılmaktadır. BİLSEM'lerde belli bir zekâ düzeyine sahip olan ya da BİLSEM öğretmenler kurulunca önerilen öğrenciler okulun öğrenci seçme sürecine dâhil olmaktadırlar. Okul orta ve lise kısımlarından oluştuğu için dördüncü ve sekizinci sınıftaki öğrenciler aday gösterilmektedir. Aday gösterilen öğrenciler her yıl yaz aylarında belirlenen bir dönemde okula çağrılmakta, burada atölyelere ve etkinliklere katılmakta ve belli kıstaslara göre değerlendirilmektedirler. Yapılan değerlendirmeler sonrasında başarılı bulunan öğrenciler okula kayıt hakkı kazanmaktadır. ARGEM'de özel yetenekliler için özel olarak hazırlanmış, hızlandırılmış ve zenginleştirilmiş bir öğretim programı uygulanmaktadır. ARGEM okulları ülkemizde özel yetenekliler için ilk defa denenen ayrı bir okul projesi olarak özel eğitim sistemimizde yer almaya devam etmektedir.

 

Kaynak: /meb_iys_dosyalar/2021_09/13143029_TURKYYEYDE_OZEL_EYYTYM_HYZMETLERY.pdf

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.