Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

AMPÜTE VE ORGAN YETMEZLİĞİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN DEPREMİN ETKİLERİNİ AZALTMA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

AMPÜTE VE ORGAN YETMEZLİĞİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN DEPREMİN ETKİLERİNİ AZALTMA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Afet ve acil durumlar sonrasında güçleşen hayat şartları dezavantajlı gruplar için daha da zorlayıcı olmaktadır. Bu çocukların, hayata adaptasyonlarını sağlamak, ruh sağlıklarını korumak, uzuvlarını işlevsel şekilde kullanabilmelerine yönelik olarak inanç geliştirmeleri, toplumsal yaşama devam etmeleri ve okul devamlarının sağlanabilmesi için bazı özel çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmüştür. Saha deneyimleri ve gözlemler sonucunda da bu öğrencilerimize destek sunan rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlara yönelik içerik hazırlama çalışması yapıldı.

Deprem gibi olumsuz yaşantılar sonrasında organ yetmezliği veya kaybı yaşayan çocukların ailelerine yönelik bilgilendirici içerikler de bu çalışmada hazırlandı.

Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Mustafa OTRAR, Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanımız Sayın Dr. Kader ARKAN SEZGİN ile farklı üniversitelerden akademisyen ve psikolojik danışman/rehber öğretmenlerimizin katıldığı içerik hazırlama çalıştayının açılışını yaptı. Çalıştayın açılış konuşmasında Sayın OTRAR, deprem sonrasında Genel Müdürlüğümüzün ülke çapında psikososyal destek vermek amacıyla elinden gelen çabayı tüm personeliyle gösterdiğini, bundan sonraki süreçlerde de özveriyle katkı sunacaklarını belirtti. Ayrıca, yazılan içeriklerin sadece psikososyal destek olarak değil; aynı zamanda çocuklarımıza ve ailelerine katkı sağlayacağını da ekledi. Genel Müdürümüz, konuşmasını böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmesini sağlayan Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL'a teşekkürlerini iletti.

Akademisyen ve okul/kurumlarımızda görev yapan psikolojik danışman/rehber öğretmenlerimizin çalışmaları sonucunda;

 

·       Organ yetmezliği ve/veya kaybı nedir?

·       Doğal afet sonucu ortaya çıkabilen organ yetmezliği ve/veya organ kaybı durumları genel bağlamda hangileridir?

·       Organ yetmezliği ve/veya organ kaybı durumlarının yol açtığı gelişimsel sorunlar nelerdir? (fiziksel-motor-bilişsel-kişisel-sosyal/duygusal)

·       Organ yetmezliği ve/veya organ kaybı sonrasında çocukların verdikleri tepkiler (farkındalık ve kabul/kaçma ve kaçınma).

·       Organ yetmezliği ve/veya organ kaybı yaşayan çocukların ebeveynlerinin tepkileri (sağlıklı-sağlıksız).

·       Organ yetmezliği ve/veya organ kaybı olan çocuklara yönelik psikoeğitsel gelişimlerini destekleme konularında program hazırlandı.

 

Hazırlanan bu program aracılığı ile ampüte ve organ yetmezliği yaşayan öğrencilerimizin psikolojik iyi oluşlarını desteklemek amacıyla deprem bölgesi başta olmak üzere öğretmenlerimizin kullanımına sunuldu.

13-10-202313-10-202313-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.