Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okulda bulunmak; oyun ve diğer okul etkinliklerine katılmak özellikle çocukların ihtiyaç duydukları, süreklilik, değişmezlik ve normallik hissinin oluşmasına yardımcı olur. Çocukların ihtiyaçlarını daha kolay ifade etmelerini sağlar. Deprem gibi zorlayıcı olaylar sonrası normal tepkiler hakkında çocukları bilgilendirerek süreci anlamlandırmalarına yardımcı olur. Çocukların iyileşme sürecine katkı sağlamak için okul ve aile arasındaki iş birliğini güçlendirir.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem sonrasında Psikososyal Destek Hizmetlerinin daha hızlı, etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla Bakanlığımız bünyesinde Psikososyal Koordinasyon Birimi oluşturulmuştur. Söz konusu koordinasyon birimi tarafından afet bölgesi illeri ve afetten doğrudan etkilenmeyen diğer illere yönelik Psikososyal Destek Eylem Planı hazırlanmıştır.

Deprem Sonrası Psikososyal Destek Eylem Planında başta depremden doğrudan etkilenen iller olmak üzere ülkemizdeki tüm öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik yürütülecek Psikososyal Destek çalışmalarına ilişkin tüm süreçler aşamalandırılmıştır.  Bu kapsamda afet bölgesi dışındaki illerde "Deprem Veli Oturumu" rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar tarafından velilere uygulanmıştır. Söz konusu oturumlara toplamda 3 milyon 425 bin 502 veli katılım sağlamıştır.

Veli oturumlarında: "Travma/Zorlayıcı Yaşam Olayları, Zorlayıcı Yaşam Olayları Sonrasında Görülebilecek Tepkiler, Kendimize Nasıl Yardımcı Olabiliriz?, Ne Zaman Destek Almalıyız?, Nerelerden Destek Alabiliriz?, Yaş Gruplarına Göre Çocuklarda Görülebilecek Tepkiler, Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Okulun Önemi, Çocuklara Nasıl Yardımcı Olabiliriz?" temalarından oluşan içerikler yer almıştır.

Ayrıca bu oturumlar ile okullarda çocuklara uygulanacak psikoeğitim programının genel amaçları konusunda bilgilendirmeler de yapılmıştır. Tamamlanan öğretmen ve veli oturumlarından sonra 71 ilde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrencilere psikososyal destek "deprem psikoeğitim programı" uygulanmaya başlanmıştır.

71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.71 İLDE PSİKOSOSYAL DESTEK EYLEM PLANI KAPSAMINDA VELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.