Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler, Etkinlikler Sergisi Açılışı ve “Engelsiz Eğitim Projesi Protokolü İmza Töreni” Gerçekleştirildi

7. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler, Etkinlikler Sergisi Açılışı ve “Engelsiz Eğitim Projesi Protokolü İmza Töreni” Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bu yıl yedincisi düzenlenen Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler, Etkinlikler Sergisinin açılışı Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK, İstanbul Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA, Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Emre BİLGİLİ, TURKCELL Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet AKÇA ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent YAZICI’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Özel eğitim okullarında eğitim gören öğrencilerimiz tarafından yapılan 170 eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu serginin açılış töreni Manisa Salihli Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencisi Mustafa Fatih GÜR ve beden eğitimi öğretmeni Ali ERBAY’ın zeybek gösteriyle başladı. Bahçeşehir Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Azat ÇALGIN ve müzik öğretmeni Sinan ARSEL’in piyano ve çello konseriyle devam eden programda konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK; “Özel insanların, özel günündeyiz. Bu özel günde program sunuculuğunu yapan Eslem’e, değerli piyanist Azat’a ve zeybeğimiz Mustafa’ya çok teşekkür ederim. İnşallah çok daha güzel tedbirlerin alınacağı, çok daha güzel projelerin yapılacağı dönemleri birlikte yaşayacağız.

Engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları, başarı duygusunu tatmaları ve kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük bir desteğe ihtiyaç vardır. Bu destek bugün izlemiş olduğum Azat’ın öğretmeni örneğindeki gibidir. Öğrencisini bir göz işareti ile yönlendirebilmekte ve yeteneklerini ortaya çıkarmasında öncü olmaktadır.

Bizim Bakanlık olarak engellilere eğitim vermenin, temel yaşam becerilerini geliştirmenin yanı sıra onların sanatsal yeteneklerini tanıma ve geliştirme gibi bir amacımız da vardır. Bu nedenle sergiler, kültür gezileri, gençlik kampları gibi pek çok kültürel ve sosyal etkinlik düzenlemekteyiz. Bu etkinliklerde asıl amaç bireylerin kendilerini göstermeleri için olanak ve ortam sağlamaktır. Sanata engel tanımayan; öğrencilere, öğretmenlere, bizden desteğini esirgemeyen TURKCELL’e, engelli öğrencilere katkı sağlayan, mutluluğu ile mutlu olan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Programda konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA ise; “Bugün, ruhuna uygun olarak sahiplenilmesi gereken bir gündür. Engelli bireylerin toplumla bütünleşmesi, geleceğe umutla bakabilmesi toplum olarak sizin, idare olarak bizim görevimizdir. İşin özü empatik olmaktır. Duygulara ve olaylara bizim dışımızdaki insanların gözüyle bakabilmektir. Hepimiz potansiyel engelli olabileceğimiz anlayışı ile hayata bakmalıyız ve engelli bireylere hak ettikleri saygıyı ve duyarlılığı göstermeliyiz” diyerek engelli bireylerin sosyal hayatın her alanında eşit düzeyde yer almalarının önemini vurguladı.

Program sırasında Bakanlığımız ile TURKCELL ve TURKCELL Vakfı arasında özel eğitim okullarında eğitim gören öğrencilere sunulan hizmetlerin kalitesinin ve niteliğinin artırılması, okulların donanım ihtiyaçlarının giderilerek fiziki altyapılarının güçlendirilmesi, öğrencilere yönelik eğitsel, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlenmesi ayrıca özel yetenekli öğrencilere kendilerini geliştirmeleri amacıyla gerekli imkân ve desteklerin sağlanması amacıyla “Engelsiz Eğitim Projesi Protokolü” imza töreni gerçekleştirildi.

TURKCELL ve TURKCELL vakfı adına törende konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet AKÇA; “Her bireyde var olan kabiliyet ve kapasite birlikte kullanılması gerekmektedir. TURKCELL bu kabiliyet ve kapasiteyi kullanma vasfı olan öğrencilerin kullanımı için büyük bir gayret içerisindedir. TURKCELL ve Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda sıkı bir iş birliği yapmaktadır. Öğrencilerimizin kabiliyetlerini ortaya çıkarmak amacıyla yapmış olduğumuz teknoloji sınıfları, kütüphaneler ve okul binaları gibi hizmetler ülkemiz adına yerine getirdiğimiz vecibelerdir. İlerleyen dönemde dijital zorbalığı önlemeye yönelik de ciddi adımlarımız olacaktır.” diyerek eğitime her zaman destek olacaklarını ifade etti.

 

Özel eğitim ilk ve ortaokulu, özel eğitim meslek lisesi, özel eğitim meslek okulu ve özel eğitim uygulama okulu öğrencileri tarafından yapılan 170 eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergi, 11 Aralık 2018 tarihine kadar İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisinde ziyaret edilebilecektir. 

 

 

04-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.