Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

6 EKİM SEREBRAL PALSİ FARKINDALIK GÜNÜ

6 EKİM SEREBRAL PALSİ FARKINDALIK GÜNÜ

Serebral palsi (SP) anne karnında veya yaşamın erken döneminde beyinde kalıcı ve ilerlemeyen hasar gelişmesi sonucu ortaya çıkan, hareket ve postür gelişimini etkileyen, aktivite kısıtlılıklarına neden olan bir durumdur. Erken tanı ile gereken önlemlerin zamanında etkin ve doğru yönde alınmasıyla SP'nin önlenebilmesi, ortaya çıkması halinde ise etkisinin azaltılması mümkün olabilmektedir.

SP'li bireylerin özellikle çocukluk dönemlerinde gelişimsel takip ve tıbbi tedavilerinin yapılması, doğru müdahalelerle gelişimlerinin desteklenmesinin yanı sıra özel eğitim desteği de sunularak günlük yaşamlarını kolaylaştıracak pek çok beceriye sahip olmaları sağlanabilmektedir.

Bu nedenle konuya dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 6 Ekim, birçok ülkede Dünya Serebral Palsi Günü olarak kabul edilmektedir. 

Dünya Serebral Palsi farkındalık gününde yapılan etkinliklerle eğitim, sağlık, çalışma gibi hayatın farklı alanlarında bireyler için fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin de sağlanmasının önemli olduğuna dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

Bakanlığımız SP'li bireyler için sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğini geliştirmek, eğitimde fırsat eşitliğini hayata geçirmek ve tüm gelişim alanlarında onları destekleyerek toplumsal yaşama uyumlarını arttırmak amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.