Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

6 EKİM DÜNYA SEREBRAL PALSİ (SP) FARKINDALIK GÜNÜ

6 EKİM DÜNYA SEREBRAL PALSİ (SP) FARKINDALIK GÜNÜ

Dünya Serebral Palsi (SP) Farkındalık Günü olarak kabul edilen 6 Ekim tarihinde Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında Serebral Palsi konusuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Serebral Palsi gelişmekte olan beynin (gebeliğin başlangıcından ikinci yaşın sonuna dek) değişik nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkan duyu, algı, duruş ve harekette bozukluklara yol açan nörogelişimsel bir durumdur. Bu durum doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında oluşabilecek birtakım problemler nedeni ile oluşur. Erken tanı ile gereken önlemlerin zamanında etkin ve doğru yönde alınmasıyla önlenebilmesi, ortaya çıkması halinde ise etkisinin azaltılması mümkün olabilmektedir.

Serebral Palsili öğrencilerin eğitiminde amaç, özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler de olduğu gibi çocuğun eğitsel gereksinimlerini karşılamak ve toplumda bağımsız yaşayabilmesi için gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmaktır. Bu kapsamda Bakanlığımızca özel eğitim ihtiyacı olan bireylere sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğini geliştirmek ve onların yaşama uyumlarını artırmak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir.

                                      

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.