Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

5. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler, Etkinlikler Sergisi Açıldı

Genel Müdürlüğümüz tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen “Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Etkinlikler, Eserler Sergisi” Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ’ın katılımlarıyla İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açıldı.
5. Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler, Etkinlikler Sergisi Açıldı

Genel Müdürlüğümüz tarafından her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle geleneksel olarak düzenlenen “Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Etkinlikler, Eserler Sergisi”nin beşincisi Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ, Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR, İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN ve İstanbul Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ’nin katılımlarıyla Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açıldı.

Gaziosmanpaşa TOGEM-DER Özel Eğitim Anaokulu öğrencilerinin sunduğu dans, Mimar Sinan İşitme Engelliler İlkokulu öğrencilerinin ritim gösterileriyle başlayan ve 12 Aralık 2017 tarihine kadar sürecek olan serginin açılış programında konuşan Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, en özel okullarda okuyan en özel öğrencilerin ve görev yapan öğretmenlerin en özel eserlerinin yer aldığı sergide bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasını “Millî Eğitim olarak her yaşta, her kademede evlatlarımızın hepsi eğitime erişebilsinler istiyoruz. Eğitime eriştikten sonra da en kaliteli eğitimi vermek istiyoruz. Bu yolda gerçekten önemli mesafeler kat ettik.” diyerek sürdürdü.

Özel eğitimde 4 öğrenciye 1 öğretmen düştüğünü belirten Bakan YILMAZ bununla yetinmeyeceklerini, bu durumu daha da iyileştirmek için daha fazla çaba harcamamız gerektiğini belirtti. Bu yıl üniversite sınavında görme engelli bir öğrencimizin Türkiye birincisi olduğunu açıklayan YILMAZ, “Kaynaştırma eğitiminde gerçekten Türkiye iyi bir noktada. Bundan dolayı da görme engelli bir kardeşimiz, pekâlâ üniversite sınavlarında 2 milyonun üzerindeki arkadaşıyla beraber sınava girdi ve birinci oldu. Bu da göstermektedir ki biz gerçekten iyi bir kaynaştırma eğitimi veriyoruz. İnşallah, öğretmenlerimiz ile birlikte, evlatlarımıza destek olan ailelerle birlikte, iyi bir noktaya geleceğiz." ifadelerini kullandı. 

Programa katılan İstanbul Valisi Sayın Vasip ŞAHİN ise yaptığı konuşmada, “Burada gördüklerimiz gerçekte olanların küçük bir kısmını oluşturuyor. Özel öğrencilerimizin kabiliyetlerini tespit edip israf etmeden onları geliştirmek görevimizdir. Bugün bunun güzel bir örneğini görüyoruz. Özel öğrenciler çok güzel eserler ortaya koyuyorlar. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diyerek sergi hakkındaki düşüncelerini belirtti.

Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR ise “Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz en özel öğrencilerimizin en özel eser ve etkinliklerinden oluşan bu sergiyi kamuoyuyla paylaşmaktan duyduğu mutluluğu belirterek konuşmalarına başladı. Her yıl düzenlenen standardı yüksek sergilerin özel eğitimin ülkemizde geldiği noktayı herkese gösterdiğini belirten Genel Müdür GÜNGÖR, amacımızın standardı yüksek olan okullarda, nitelikli atölyelerde eğitim-öğretim sunarak özel öğrencilerimize fırsat eşitliği sunmak olduğunu belirtti. “600 meslek edinme atölyesinin 300 tanesini yüksek standartlarda yeniledik. Kalan 300 tanesini de 2018 yılı içerisinde yenileyeceğiz.” diyen GÜNGÖR; sergi, etkinlik, müzikal gösteri gibi faaliyetlerin özel eğitimin farklı yüzünü herkese gösterdiğini, özel öğrencilerimizin kendilerine fırsat sunulduğunda başarabildiklerinin ispatı olduğunu belirtti.

Serginin açılış programının ardından Bakan YILMAZ, beraberindeki heyetle birlikte Ahmet Edip Önder Özel Eğitim Meslekî Eğitim Merkezini ziyaret ederek “Özel Eğitimi İyileştirme Projesi” kapsamında yapılan meslek edindirme atölyelerini ziyaret etti.

07-12-201707-12-201707-12-201707-12-201707-12-201707-12-201707-12-2017

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.