Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

2 ve 3. Sınıf TİD Programları Hazırlanıyor

2 ve 3. Sınıf TİD Programları Hazırlanıyor

      Türk İşaret Dili Dersi 2. ve 3. sınıf öğretim programlarını hazırlama çalıştayı 04-08 Nisan 2016 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

        Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Öğretim Materyalleri Dairesi Başkanlığınca, işitme engelliler alanında bir ilk olan ve 2015-2016 eğitim-öğretim yılında işitme engelliler ilkokullarında uygulanmaya başlanan Türk İşaret Dili Dersi 1. Sınıf Öğretim Programının devamı niteliğindeki Türk İşaret Dili Dersi 2. ve 3. Sınıf Öğretim Programlarını geliştirme çalıştayı yapıldı.

        İşaret dili alanında çalışan akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve Genel Müdürlüğümüz uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda, işitme engelliler ilkokulları Türk İşaret Dili 2. ve 3. sınıf öğretim programlarında işitme engelli öğrencilerin anadili eğitiminin desteklenmesine ve kendi aralarında iletişim kurabilmelerine katkıda bulunacak düzenlemeler yapıldı.

        Programlarda TİD Sözlüğünde bulunan ve ilkokul 1. sınıf Türk İşaret Dili dersinde öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerini geliştirmeye yardımcı olacağı düşünülen 634 sözcüğe ek olarak disiplinler arası bir yaklaşımla Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin öğretimini de destekleyecek yeni sözcüklere yer verildi. Böylelikle öğrencilerin bu derste edindikleri işaret dilini diğer derslerde de kullanarak kalıcı hâle getirmelerine, işitme engelli öğrencilerin salt işaret dili öğrenmelerine değil; akademik becerilerini de geliştirerek öğretim hizmetlerinden daha etkili biçimde yararlanmalarına da imkân tanındı.

08-04-2016 08-04-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.