Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Türk İşaret Dili Dersi Etkinlik Kitabı (1, 2 ve 3. Sınıflar) Yayımlandı

Türk İşaret Dili Dersi Etkinlik Kitabı (1, 2 ve 3. Sınıflar) Yayımlandı

İşitme engelli bireylerin herhangi bir ses girdisine maruz kalmaması nedeniyle eksik kalan iletişim becerilerini tesis etmek ve geliştirmek, böylelikle işitme engelli öğrencilerde ana dili yoksunluğundan dolayı ortaya çıkabilecek dilsel, bilişsel ve sosyal-duygusal yetersizliklerin giderilmesi amacıyla işitme engelliler ilkokullarında 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulmaya başlanan Türk İşaret Dili Dersi’nin daha etkili ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce Türk İşaret Dili Dersi Etkinlik Kitabı (1, 2 ve 3. Sınıflar) hazırlanmıştır.

 

Basımı tamamlanarak işitme engelliler ilkokulları ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde açılan ve işitme engelli öğrencilerden oluşan özel eğitim sınıflarında görev yapan bütün özel eğitim sınıf öğretmenlerine ulaştırılacak olan etkinlik kitabında 1, 2 ve 3. sınıflar düzeyinde 65 etkinlik örneğine yer verilmiştir.


Türk İşaret Dili Dersi Etkinlik Kitabı’nda yer alan etkinlik örnekleri, öğretmenlerimiz için birer öneri niteliğindedir. Öğretmenlerimiz; etkinlik örneklerini doğrudan kullanabilecekleri gibi öğrencilerinin bireysel özellikleri, öğrenme ihtiyaçları ile ailenin ve okulun bulunduğu çevreyi dikkate alarak farklılaştırabilirler. Öğretim Programı’ndaki kazanımların gerçekleştirilmesi kaydıyla kendileri de yepyeni etkinlikler tasarlayıp uygulayabilirler. Bilakis öğretmenlerimiz tarafından tasarlanarak uygulanan etkinlikler daha da değerlidir.


Türk İşaret Dili Dersi Etkinlik Kitabı’nın alanında önemli bir boşluğu dolduracağı inancıyla başta işitme engelli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere Bakanlığımıza ve eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

 

Türk İşaret Dili Dersi Etkinlik Kitabı’nı indirmek için tıklayınız.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.