Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

1. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması Kataloğu Yayımlandı

1. Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması Kataloğu Yayımlandı

Ülkemizde özel eğitim kurumlarındaki eğitim ve öğretimde yeni yaklaşımlar geliştirmek; özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerle öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerine katkıda bulunmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen 1. Özel Eğitim Mater­yal ve Etkinlik Yarışması’na başvuran materyal ve etkinliklerin yer aldığı katalog yayımlandı.

 

Katalogda yarışmaya başvurusu yapılan 700 ürün arasında ödül alan ya da ödül almadığı hâlde özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlayacağı düşünülen ürünlerin görünür kılınması, kalıcı olması ve tüm eğitimciler tarafından bilinmesi için 120 materyal ve 48 etkinliğe yer verilmiştir. Kataloğa alınan materyallerin her birinin adı, görseli, üretildiği malzeme türü ve kimlerin hazırladığına ilişkin bilgilerin yanı sıra ilgili olduğu yetersizlik türü, hangi ders ve beceri alanını desteklediği ve kullanılışına ait açıklamalar bulunmaktadır. Böylelikle öğretmenlerimizin katalogdaki materyal örnekleri ışığında benzer materyalleri kendilerinin hazırlayabilmesi ve üretebilmesine yönelik ip uçları edinmesi amaçlanmıştır. Ayrıca katalogda her sene düzenlenerek gelenekselleştirilmesi planlanan yarışmaya ileriki yıllarda katılımcıları özendirmek adına yarışmada dikkat çeken etkinliklerin adları, etkinliği hazırlayanların kişi ve kurum bilgileri bulunmaktadır. 

 

1. Özel Eğitim Mater­yal ve Etkinlik Yarışması’na materyal ya da etkinlik göndererek özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine verdikleri destek için tüm katılımcılara; yarışmaya üst düzeyde katılım sağlanması hususunda gösterdikleri hassasiyet için de okul, kurum ve üniversite yöneticilerimize Genel Müdürlük olarak ayrı ayrı teşekkür ederiz. Umarız bu yarışma ve yarışma sonunda ortaya çıkan katalog ile özel eği­tim uzmanları ve kamuoyunda özel eğitim alanına ilişkin güçlü bir farkındalık yaratabiliriz. 

 

1. Özel Eğitim Mater­yal ve Etkinlik Yarışması kataloğunu indirmek için tıklayınız.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.