Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Braille Matematik Kılavuzu’nun Hazırlanması Çalışmalarına Başlandı

Braille Matematik Kılavuzu’nun Hazırlanması Çalışmalarına Başlandı

Görme engelli öğrencilerin eğitiminde kullanılmak üzere ‘’Braille Matematik Öğretim Kılavuzu’’ çalışmaları başladı.

3-7 Ekim 2016 tarihleri arasında devam edecek çalıştay; braille matematik konusunda çalışan araştırmacılar ve uzmanlar ile görme engelliler okullarında çalışan matematik ve özel eğitim öğretmenlerinden oluşan çalışma grubunun katılımı ile başlamıştır.

Bu çalışmada hazırlanması öngörülen ‘’Braille Matematik Kılavuzu’’ alanda çalışan öğretmenler ve görme engelli öğrenciye sahip aileler için bir başucu kaynağı olma niteliği taşıyacaktır. Kılavuz içeriğinde saymadan başlayarak matematik müfredatını kapayan konular ve braille karşılıkları, görme engellilerin matematikte en çok kullandığı abaküs ve küptaşın etkin kullanımı, alternatif materyal kullanımları ve tasarımları, zekâ oyunları, etkinlik örnekleri, teknolojik ürünler ve uygulamalar konularının yer alması düşünülmektedir.

           Ülkemizde ilk olarak hazırlanacak Braille Matematik Kılavuzu’nun matematik öğretiminde kavramaya yardımcı olma, motive etme, soyut ve karmaşık kavramları etkili bir şekilde somutlaştırma ve hatırlamayı kolaylaştırma gibi konularda daha nitelikli bir eğitim sağlanacağı açısından önem arz etmektedir.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.