Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması´nda 3 Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni Ödül Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) 2. Fen Deneyleri Video Yarışmasının ödül töreni gerçekleşti. Yarışmanın Seçici Kurul’u tarafından fen bilimleri, fizik, kimya ve biyoloji alanında katılan eserler üzerinde yapılan değerlendirme sonucu bu yıl ilk kez Aziz Sancar Özel Bilim Ödülü verildi.
EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması´nda 3 Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni Ödül Aldı

     Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ödül töreninde yaptığı konuşmada “Bilimin insanlığın faydası için olduğunu kabul etmezsek, işte o zaman bilimin ve teknolojinin dünyayı yok edebilecek bir acımasızlıkta üretim yapabileceğini, savaşlara, tabiatın geri dönülemeyecek bir şekilde kirlenmesine, tahrip edilmesine yol açabileceğini unutmamamız gerekiyor" diyerek ödül alan öğretmenlerin ödüllerini takdim etti.

    810 öğretmenin deney videoları ile katıldığı, 23 projenin ödül aldığı EBA Fen Deneyleri Video Yarışması’nda Amasya Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Hidayet TERECİ aynı yüklü cisimlerin birbirlerine itme kuvveti uyguladığını etkileyici bir örnekle sunmak amacıyla hazırladığı yüksüz naylon ve yün kumaşın birbirlerine sürtülünce durgun elektrikle yüklendiğini gösteren "Elektrikli Uçan Balon Projesi" ile Fen Bilimleri Başarı Ödülü, Van Yusuf GÖKÇENAY Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Übeyt DUMAN bir devreden geçen elektrik akımını etkileyen direncin bağlı olduğu değişkenleri analiz ve potansiyel fark ilişkisini görsel hale getirmek ve akımın potansiyel fark ile doğru orantılı olduğunu görsellerle ifade etmek amacıyla hazırladığı "OHM Yasası- Akım ve Direnç İlişkisi Projesi" ile Fizik Başarı Ödülü alırken; Düzce Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Devrim  ERTUĞRUL iç içe geçmiş iki kitabın sayfalarının sürtünmelerinin ne kadar büyük olduğunu konu alan "Kitabın Gücü" adlı deneyi Fen Bilimleri Alanında EBA Beğeni Özel Ödülü´nü almaya hak kazanmıştır.

23-05-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.