Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Kilis´te Psikososyal Destek Çalışmaları

Kilis´te Psikososyal Destek Çalışmaları

        Kilis´te yaşanan üzücü olayın öğrenci, veli ve öğretmenler üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından psikososyal destek hizmetleri başlatılmıştır.

      20.01.2016 tarihinde Genel Müdürlüğümüz psikososyal destek hizmetlerinde uzman Psikolojik Danışman Şenol DEMİRHAN ve Ferit TOPRAK bölgeye gitmiş, yapılacak destek çalışmaları planlanmıştır. Bu kapsamda Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğü ve 7 Aralık Üniversitesi ile görüşmeler yapılarak bilgi alış verişinde bulunulmuştur.

      Olaya şahitlik eden okul öğretmenleri ile 21.01.2016 tarihinde bir araya gelinerek travmatik yaşam olayının etkilerini hafifletmek ve bireyleri güçlendirmek amacı ile  “Psikolojik Anlamlandırma ve Yeniden Yapılandırma” (Debriefing)  oturumu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Bakanlığımız Psikososyal, Koruma, Önleme ve Müdahale Hizmetleri Ekibi, Kilis Rehberlik ve Araştırma Merkezi personeli, ilde görev yapan tüm Rehber Öğretmenlerin katılımı ile bir toplantı düzenlenerek bölgede gerçekleştirilen çalışmalar değerlendirilmiş ve sonraki destek hizmetleri planlanmıştır.

    Bu kapsamda Öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik Psikoeğitim semineri, Rehberlik öğretmenlerine "Grupla Psikolojik Danışma: Toparlanma Tekniklerinin Öğretilmesi"  uygulayıcı eğitimi verilmesi planlanmıştır.

        Ayrıca Psikoeğitim oturumları sırasında ileri düzeyde desteğe ihtiyaç duyduğu tespit edilen öğrencilere yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir.

25-01-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.