Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Modül Program Çalıştayı

Modül Program Çalıştayı

‘’Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (hafif zihinsel engelliler ve görme engelliler) Program Çalıştayı’’   Ankara Kızılcahamam’da başladı.

23-27 Kasım 2015 tarihleri arasında devam edecek çalıştay; üniversitelerden öğretim üyeleri, Bakanlığımızın uzmanları ve farklı illerden öğretmenlerimizin katılımı ile başlamıştır.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezleri; ilköğretimi tamamlayan, genel ve mesleki ortaöğretim programlarına devam edemeyecek durumda olan ve 23 yaşından gün almamış özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmak amacıyla eğitim vermektedir. Program süresi dört yıl olup özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gerekli bilgi, beceri, davranışlar ile birlikte iş görme alışkanlığı kazandırarak hayata hazırlamak ve onların kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmaları hedeflenmektedir.

 Çalıştayda, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerinde (görme engelliler) uygulanmak üzere ilk defa “El Sanatları” ile “Yiyecek İçecek Hizmetleri” alanları çalışması başlatılmıştır. Bu alanların tamamlanmasıyla görme engelli öğrencilerin devam ettiği özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde önemli bir ihtiyaç karşılanacaktır. Hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim öğretimine devam ettiği özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde ise ‘’Giyim Üretim Teknolojisi’’ ile ‘’Büro Yönetimi ‘’alanlarında çalışmalar devam etmektedir.  Hazırlanan programlar, ülkemizde engelliler adına mesleki eğitim alanında yapılan sistematik ve meslekî yeterliklere sahip meslek elemanları yetiştirmeyi amaçlayan ilk program olması ve ülke genelinde bir standart oluşturması yönüyle büyük önem arz etmektedir. 

24-11-201524-11-2015

 

 

 

 

 

 

 

24-11-2015

24-11-2015

 

 

 

 

 

 

 

24-11-201524-11-2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.