Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Program Çalıştayı Başladı

Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Program Çalıştayı Başladı

 

“Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Program Çalıştayı”  Kızılcahamam’da başladı.

19-23 Ekim 2015 tarihleri arasında devam edecek çalıştay; üniversitelerden öğretim üyeleri, Bakanlığımız uzmanları, farklı illerden okul/kurum yöneticileri ve öğretmenlerimizin katılımı ile başlamıştır.

Çalıştayın açılış konuşmasında Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR, programı olmayan özel eğitim iş uygulama okullarımızın ders çizelgeleri ve öğretim programlarının yenilikçi bir bakış açısıyla ve ihtiyaca cevap verecek şekilde bir an önce tamamlanması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ve sahada önemli çalışmalar yapan öğretmenlerimizin bu çalıştayda iş uygulama okullarının ihtiyaç duyduğu yeni bir eğitim inşası gerçekleştirileceklerine olan inancının tam olduğunu belirtti. Bu kapsamda bu okullarımızın hizmet sunduğu bireylerin daha kaliteli ve anlamlı eğitim almalarına hizmet edecek değişikliklerin yapılacağını söyledi. Çalıştayda doğru, nitelikli ve yöntemsel bilgi ile desteklenmiş tekliflerin gündeme gelmesi gerektiğini vurgulayarak çalışmaların çalıştay sonrasında da nihayete erdirilinceye kadar devam edeceğinin altını çizdi.

Özel eğitim iş uygulama okulları, genel ve meslekî ortaöğretim eğitim programlarından yararlanamayacak durumda ve 23 yaşından gün almamış özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin; temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak ve iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amacıyla eğitim vermektedir.

Çalıştayda Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Haftalık Ders Çizelgesi, akademik ve meslekî programlarının bir standarda kavuşturulmasına yönelik bir yol haritası oluşturulacaktır. Bu süreçte haftalık ders çizelgesinin uygunluğu, ders saatleri sayısının yeterliliği, akademik derslerin içerikleri, meslekî eğitimde okutulacak meslek alanlarının belirlenmesi ve içerikleri gibi konular üzerinde çalışmalar yürütülecektir.

 

 
 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.