Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZI DESTEKLEYİCİ EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZI DESTEKLEYİCİ EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Bakanlığımız, depremin yaşandığı ilk günden itibaren öğrenci ve velilerin sosyal yaşama hızlı bir şekilde uyumunu sağlamak için yürüttüğü psikososyal destek faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşadıkları zorlu yaşam olayları karşısında psikolojik sağlamlıklarını artırmak, bu olayların travmatik etkileriyle baş etmelerini ve normalleşme sürecine uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla "Psikososyal Destek Projesi" Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF iş birliği ile projenin ikinci aşaması kapsamında "Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM)" Eğitici Eğitimleri 16-20 Ekim 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Bu dönem, eğitimlere deprem gibi olumsuz yaşantılar sonrasında organ yetmezliği veya kaybı yaşayan öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarını desteklemek amacıyla yeni içerikler eklendi. 

Akademisyenler, UNICEF temsilcileri, Genel Müdürlüğümüz personelleri ve deprem bölgesinde görev yapan psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin katıldığı eğitimin açılışını Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL yaptı. Konuşmasında, deprem bölgesinde görev yapan psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin özverili çalışmalarından söz etti ve psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin deneyimlerini dinledi.

Bir hafta boyunca deprem bölgesinde görev yapan psikolojik danışman/rehber öğretmenler, akademisyenlerimizden grup uygulamaları kapsamında "Travma ve Kriz", "Travma Türleri ve Bileşenleri", "Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale", "Grupla Psikolojik Danışma Aşamaları", "Çağrısız Anılar", "Aşırı Uyarılmışlık" ve  "Kaçınma" gibi konu başlıklarında "Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TSGTM) Eğitici Eğitimini" aldılar.

Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL, farklı üniversitelerden akademisyen ve deprem bölgesinden gelen psikolojik danışman/rehber öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleşen Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM) Eğitici Eğitiminin kapanışını yaptı. Kapanış konuşmasında Sayın VAROL, deprem sonrasında Genel Müdürlüğümüzün deprem bölgesinde psikososyal destek hizmetleri kapsamında rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar aracılığıyla öğrenci, öğretmen ve velilerle birçok çalışma gerçekleştirdiğini, bundan sonraki süreçlerde de özveriyle katkı sunacaklarını belirtti. Ayrıca, bu gibi eğitimler yolu ile deprem bölgesinde görev yapan personellerimizin mesleki gelişimlerine destek sunulacağını ve bundan sonra da farklı çalışmalarla desteklenmeye devam edeceklerini vurgulayarak konuşmalarını tamamladı.

20-10-202320-10-202320-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.