Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİ

BARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİ

Travmatik yaşam olayları sonrasında tehlike ya da risk altında olmak, yaşanan olaya bir anlam verememek, olayın olumsuz etkilerinden nasıl korunacağını bilememek ve olay sonrasında ortaya çıkan farklı zorluklar karşısında belirsizlik yaşamak özellikle çocuk ve ergenlerde çeşitli travmatik stres tepkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bu gibi zorlayıcı yaşam olayları sonrasında ileri düzeyde etkilenen öğrencilerimiz için Genel Müdürlüğümüzce daha önce hazırlanan "Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM)" programı eğitimi Bartın maden kazası bölgesinde görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara verildi.

09-13 Ocak 2023 tarihleri arasında beş gün boyunca devam eden eğitim süresince kursiyerlere:
"Travmatik Stres Tepkileri" başlığı altında;
-Çağrısız Anılar
-Aşırı Uyarılmışlık
-Kaçınma

"Travma Sonrası Psikopatoloji" başlığı altında;
-Akut Stres Bozukluğu
-Travma Sonrası Stres Bozukluğu
-Kaygı Bozuklukları ve Depresyon gibi konularda bilgi verildi.

Bununla birlikte;
-Kokusal Yöntemler Nasıl Yapılır?
-İkili Dikkat Görevleri Nasıl Yapılır?
-Rüya Çalışması Nasıl Yapılır?
-Yönlendirilmiş İmgelem Nedir? gibi teknikler ile ilgili uygulamalı eğitim verildi.

"Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM)" programı eğitimi tüm katılımcılar tarafından başarıyla tamamlandı.

Genel Müdürlüğümüz zorlayıcı yaşam olayları sonrasında bu gibi eğitimler ile okul ve kurumlarda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara destek vermeye devam edecektir. 

BARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİBARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİBARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİBARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİBARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİBARTIN MADEN KAZASI BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMANLARA İLERİ DÜZEY TRAVMA EĞİTİMİ VERİLDİ

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.