Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER OYUNCAKLARINI AHŞAPTAN KENDİLERİ TASARLIYOR

Bolu Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde ahşap tasarım atölyesinde eğitim gören öğrenciler, ağaç ve tahta parçalarını hayal güçlerini kullanarak oyuncağa dönüştürüyor.
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER OYUNCAKLARINI AHŞAPTAN KENDİLERİ TASARLIYOR

Merkez bünyesindeki bu yıl faaliyete başlayan ahşap tasarım atölyesinde derslere katılan 6. sınıf 15 öğrenci, ahşabı tanıyarak doğal ürünlerle temas etme imkanı buluyor.

Haftanın belli günlerinde eğitim aldıkları atölyede ahşabı şekillendirmeyi öğrenen öğrenciler, oyuncaklarını kendileri tasarlıyor. Oyuncak at, kaplumbağa, uçak, araba ve evler yapan öğrencilerin hem hayal dünyası genişliyor hem de el becerileri gelişiyor.

"Ailelerden olumlu geri bildirimler alıyoruz"

Ahşap tasarım atölyesi öğretmeni Ahmet Tolga Arıkan; öğrencilerin atölyede ilk olarak ahşabı tanıdığını belirterek, "Burada çeşitli ahşap oyuncaklar ve el ürünlerini öğrencilerimizle beraber yapıyoruz. Öğrencilerin ahşapla daha çok haşır neşir olmalarını sağlıyoruz. Tasarım becerilerini artırmaya çalışıyoruz. İleriki yaşamları için bir hobi edindirmeye çalışıyoruz." dedi.

Öğrencilerin atölyede tasarladıkları çeşitli oyuncakları eve götürdüklerini, bu şekilde ailelerden de olumlu geri bildirimler aldıklarını dile getiren Arıkan, "İlerleyen dönemde evlerinde tamirat tadilat işleri de yapabilecekler. Ama şu an bunun için biraz erken. Dönem sonuna doğru onları da yapmayı öğrenecekler ve yapabilecekler." diye belirtti.

"Atölyede güzel şeyler öğreniyoruz"

Öğrenci Berke Karaağaç, atölyede güzel şeyler öğrendiğini kaydetti.

Atölyede tasarım yapma imkanı bulduğunu aktaran Karaağaç, "Burada oyuncak yapıyorum. İlk başta kalıpları zımparalayarak başlıyoruz. Ondan sonra tornada şekil veriyoruz. En sonunda da yapıştırıcıyla birleştiriyoruz. At, düdük, ev ve uçak yaptım. Çok zevkli. Zaten evimde de yapıyordum. Burada öğrendiklerimle daha da zevkli hale geldi." diye konuştu.


ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER OYUNCAKLARINI AHŞAPTAN KENDİLERİ TASARLIYOR.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER OYUNCAKLARINI AHŞAPTAN KENDİLERİ TASARLIYOR.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER OYUNCAKLARINI AHŞAPTAN KENDİLERİ TASARLIYOR.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER OYUNCAKLARINI AHŞAPTAN KENDİLERİ TASARLIYOR.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.