Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

MESLEKİ GELİŞİM TOPLULUKLARI EĞİTİM PROGRAMLARI SONA ERDİ

MESLEKİ GELİŞİM TOPLULUKLARI EĞİTİM PROGRAMLARI SONA ERDİ

Bakanlığımız tarafından öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek için geliştirilen yeni hizmet içi eğitim yaklaşımlarından olan Mesleki Gelişim Toplulukları kapsamında Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarında görev yapan özel eğitim öğretmenlerine yönelik düzenlenen "Özel Eğitimde Uygulamalı Davranış Analizi ve Problem Davranışlarla Baş Etme Mesleki Gelişim Topluluğu Eğitim Programı" ile "Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Hazırlama Mesleki Gelişim Topluluğu Eğitim Programı" sona erdi.

Mesleki Gelişim Toplulukları kapsamında Genel Müdürlüğümüze bağlı faaliyet gösteren özel eğitim uygulama okulları ile özel eğitim meslek okullarında görev yapan özel eğitim öğretmenlerimize yönelik 9 Nisan 2022 Cumartesi günü başlayan "Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Hazırlama Mesleki Gelişim Topluluğu Eğitim Programı" 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü sona erdi. Öğretmen Bilişim Ağı ( ÖBA ) üzerinden farklı illerde ve kademelerde görev yapan hedef kitledeki 15 özel eğitim öğretmeninin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen eğitimler Dr. Öğr. Üyesi Deniz AKDAL ve Dr. Öğr. Üyesi Tansel YAZICIOĞLU tarafından verildi. 6 saatlik ön eğitimin ardından eğitime katılan öğretmenler sınıf içi uygulamalar gerçekleştirmiş olup ara değerlendirme süreçleri sonrasında yapılan nihai değerlendirme aşaması ile öğretmenlerimize öğretim üyelerince süreç boyunca yapılanla ilgili geri dönüt verildi. Katılımcı öğretmenlerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) tanımı, yasal dayanakları, amacı, bileşenleri, BEP Geliştirme Aşamaları bilgi toplama ve paylaşma, BEP'in Yönetimi,  BEP Geliştirme Aşamaları geliştirilmesi, yazılması, uygulanması ve gözden geçirilmesi, BEP Geliştirme Birimi toplantısı hazırlıkları yapılması konularında mesleki yeterliliklerinin artırılması sağlamıştır.

Mesleki Gelişim Toplulukları kapsamında Genel Müdürlüğümüze bağlı faaliyet gösteren özel eğitim uygulama okulları ile özel eğitim meslek okullarında görev yapan özel eğitim öğretmenlerimize yönelik 2 Nisan 2022 Cumartesi günü başlayan "Özel Eğitimde Uygulamalı Davranış Analizi ve Problem Davranışlarla Baş Etme Mesleki Gelişim Topluluğu Eğitim Programı" ise 28 Mayıs 2022 tarihinde sona erdi. 15 özel eğitim öğretmeninin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen eğitimler Dr. Öğr. Üyesi Sayın Fatih KOÇAK ve Dr. Öğr. Üyesi Sayın Süleyman ARSLANTAŞ tarafından verildi. 25 saatlik ön eğitimin ardından eğitime katılan öğretmenler sınıf içi uygulamalar gerçekleştirmiş olup ara değerlendirme süreçleri sonrasında yapılan nihai değerlendirme aşaması ile öğretmenlerimize öğretim üyelerince süreç boyunca yapılanla ilgili geri dönüt verildi. Öğretmenlerinin Uygulamalı Davranış Analizi ve Problem Davranışlarla İlgili Temel Kavramlar, Davranış Belirleme, Tanımlama, Davranışa Karar verme ve Kayıt Tutma ( Anektod Kayıt Raporu Hazırlama, A-B-C Betimsel Analiz Raporu), Veri Toplama Süreci ve Teknikleri, Grafik Çizimi ve Görsel Analiz, Verilerin Analizi ve Davranışı Değerlendirme, Öğretim Öncesi, Sırası ve Sonrası Süreci Planlama, Olumlu Davranışların Kazandırılması, Pekiştireç ve Ceza, Davranış Değiştirmede (Olumsuz davranışın ortadan kaldırılması, Olumlu Davranışın kazandırılması) Kullanılan Yöntemler, Genelleme ve Kalıcılık, Raporlama ve İzleme konularında mesleki yeterliliklerinin artırılması sağlamıştır.

30-05-202230-05-202230-05-202230-05-202230-05-202230-05-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.