Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL EĞİTİM ÇOCUK DERGİSİNİN "TOPRAK" KONULU KIŞ SAYISI YAYIMLANDI

ÖZEL EĞİTİM ÇOCUK DERGİSİNİN

Özel Eğitim Çocuk dergisi "Toprak" konulu kış sayısıyla okurlarına "Merhaba" dedi. Altıncı sayıya ulaşan derginin bu sayısında yine birbirinden eğlenceli bölümler yer alıyor.

Özel Eğitim Çocuk, "Su" dosya konusuyla yayımlanan bir önceki sayısında yeni yayın döneminde anasır-ı erbaa adı verilen dört unsuru sayfalarına taşıyacağını ve sonraki sayılarda sırasıyla toprak, hava ve ateş dosya konularını ele alacağını duyurmuştu.

Özel Eğitim Çocuk dergisinin yeni sayısında dosya konusunu "Bereketli Topraklar Üzerinde" başlığı altındaki yazılar oluşturuyor. Gökhan Akçiçek'in "Ihlamur Ağacı" şiiriyle okurlarını karşılayan derginin editör yazısında şu ifadelere yer veriliyor:

"Kış yine geldi. Kardan adam çocuklara hasret kalmadı. Sonbaharda yayımlanan 'su' dosyamızın ardından kış sayısıyla birlikte olmanın sevincini yaşıyoruz. Bu sayıda dosya konumuz ''TOPRAK''.Su kattık toprağımıza, yoğurduk, sizlere sunduk. Toprakla baktık, toprakla arındık. Üzerinde yalınayak gezinerek kendimize geldik. Toprağı eşeledik, eşeledik ve nice canlar gördük. Karıncalardan solucanlara, bitki köklerinden taşlara, tarihimizden yarına güzellikler desteledik..." 

"Toprağı Solucandan Dinle", "Aymaz ile Aybar", "Siyah Altın", "Toprağın Binbir Rengi", "Pati ile Yolculuk: Toprak Koleksiyoncusu", "Toprak Canlı mıdır?", "Tohum Toprak Kütüphanesi" ve "Toprağın Canciğer Dostları" dosyada yer alan hikâye, masal ve denemelerden birkaçı.

Toprak dosyasının yanı sıra dergide her zaman olduğu gibi şiirlerden masallara, hikâyelerden denemelere, bilmece-bulmacalardan çizgilere birçok içerik yer alıyor. Gökhan Özcan'ın "Bir Elim Yağda, Bir Elim Balda" ve Abdullah Harmancı'nın "Dokunmatik Hikâyeler" adlı hikâyeleri okurlarıyla buluşmayı bekliyor. "Biricik Soru Binbir Cevap" köşesine Varol Yaşaroğlu konuk oluyor. Sinema bölümünde Hilal Turan, okurları ormanın savunucusu "Loraks" filmini izlemeye davet ediyor. Para atletizmde dünya şampiyonu Esra Bayrak, yaşam öyküsünü paylaşıyor.

Özel Eğitim Çocuk, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan ve üç ayda bir yayımlanan bir çocuk dergisi. Görme, işitme, bedensel veya zihinsel bir engeli bulunsun bulunmasın, özel bir yeteneği olsun olmasın tüm çocuklar bu dergiyi severek okuyabilir ve kendinden bir şeyler bulabilir. Ayrıca tüm çocuklar derginin içeriğine erişebilir. Bu amaçla derginin ozelegitimcocuk.meb.gov.tr adresinde yayın yapan web sitesinde her sayının içeriği seslendirme, sesli betimleme ve Türk İşaret Dili desteği ile birlikte sunuluyor.

Özel Eğitim Çocuk dergisinin ''Toprak'' Konulu Kış Sayısına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

12-01-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.