Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül: "Özel yetenekli öğrencilerimize sunulacak eğitim imkânlarının artırılması, öğrencilerimizin bilimsel çalışmalarını yürütürken akademik bilgi birikiminden yararlanması, geleceği şekillendirecek bilgi ve beceriler edinmesi, yeteneklerini milli değerlerine hizmet edecek bireyler olarak geliştirmesi ve ülkemize bilim alanında öncülük eden kuruluşlar önderliğinde deneyimler edinmesi bu bireylerimize sunulan eğitim hizmetlerinin kalitesi ve niteliği açısından önem arz etmektedir."
GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) arasında; Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Merkezimiz (ARGEM) için Akademik İş Birliği Protokolü imzalandı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül ve TÜBA Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker'in imzasıyla hayata geçirilen bu protokol sayesinde; ARGEM'de eğitim alan özel yetenekli öğrencilerimiz ve ARGEM'de görev yapan öğretmenlerimizin TÜBA'nın bilim eğitimleri, çalışma grupları ve akademik imkân ve deneyimlerinden yararlanılmasını sağlamak üzere çalışmalara başlanacak.

İmzalanan bu protokol hakkında konuşan Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül: "Genel Müdürlüğümüz ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)  arasında imzaladığımız bu protokol ile Genel Müdürlüğümüze bağlı ARGEM'de eğitim alan özel yetenekli öğrencilerimizin ve bu merkezlerde görev yapan öğretmenlerimizin TÜBA'nın bilim eğitimleri, çalışma grupları ve akademik imkân ve deneyimlerinden yararlanmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Özel yetenekli öğrencilerin kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için normal okullarda verilen eğitimin ötesinde farklılaştırılmış bir eğitim programına ihtiyaçları vardır. Bu amaçla kurulmuş bilim ve sanat merkezleri yarı zamanlı destek eğitim kurumları olduğu için, özel yetenekli öğrencilere yönelik tam zamanlı "Özel Yetenekliler Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Merkezi" (ARGEM) açılmış olup Üsküdar'da eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Özel yetenekli öğrencilere tam zamanlı eğitim kapsamında bir ilk olan merkez, ortaokul ve lise kademeleri için yatılı olarak hizmet vermektedir.

Özel yetenekli bireylere bilişsel, sosyal, fiziksel ve duygusal özelliklerini tanıyarak yetenekleri doğrultusunda eğitim vermek; bilgi, teknoloji ve yaratıcı çözüm üreten, insanlığın gelişimine katkı sağlayan, araştırmacı, özgün, etik ve estetik değerlere sahip geleceğin liderlerini, bilim insanlarını, sanatçılarını ve sporcularını yetiştirebilmek gelişmiş ülkelerin vazgeçilmez eğitim politikaları arasındadır. Bu kapsamda, ülke genelinde yaygınlaştırılabilecek çeşitli eğitim modelleri aracılığıyla özel yetenekli bireylerin eğitim ve istihdamında sürdürülebilir bir devlet politikası belirlemek ve sorumlu kurumlar aracılığıyla kurumsal ve toplumsal farkındalık sağlayarak özel yetenekli bireylere yetenekleri doğrultusunda eğitim imkânı sunmak büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda ARGEM'de eğitim alan özel yetenekli bireyler ve öğretmenlerine bilim eğitimleri verilerek özel yetenekli öğrencilerin bilim ve araştırma alanına yöneltilmesi, araştırmacılığın özendirilmesi, böylece bilimsel çalışmaları ile geleceği şekillendirmeleri amaçlanmaktadır.

Özel yetenekli öğrencilerimize sunulacak eğitim imkânlarının artırılması, öğrencilerimizin bilimsel çalışmalarını yürütürken akademik bilgi birikiminden yararlanması, geleceği şekillendirecek bilgi ve beceriler edinmesi, yeteneklerini milli değerlerine hizmet edecek bireyler olarak geliştirmesi ve ülkemize bilim alanında öncülük eden kuruluşlar önderliğinde deneyimler edinmesi bu bireylerimize sunulan eğitim hizmetlerinin kalitesi ve niteliği açısından önem arz etmektedir.

İmzaladığımız bu protokol ile;

ARGEM öğrencilerimizi TÜBA üyelerinin katılım yöntemiyle katkı sunacağı, etkinlik, seminer, söyleşi gibi programlardan yararlandırmayı,

ARGEM öğrencilerimize TÜBA öğretim üyeleri aracılığıyla mentörlük desteği sağlamayı,

Ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalara katılan ARGEM öğrencilerimize TÜBA tarafından danışmanlık desteği vermeyi,

TÜBA tarafından Bilim Eğitimi Programı kapsamında ARGEM'de görev yapan öğretmenlerimize uygulamalı bilim eğitimi vermeyi,

Ders materyali hazırlanması ve ders içeriklerinin geliştirilmesi kapsamında TÜBA tarafından ARGEM'e bilimsel danışmanlık hizmeti sunmayı,

ARGEM öğrencilerimize ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim ve tanıtım gezisi düzenlemeyi hedefliyoruz.

Her iki tarafın eğitim, öğretim ve araştırmaya ilişkin iş birliği koşullarını düzenlemeyi, ARGEM öğrenci ve öğretmenelerimizin TÜBA'nın bilgi ve tecrübelerini kullanarak AR-GE faaliyetlerinde bulunmalarını, TÜBA'da görev yapan akademisyenlerin öğrenci ve öğretmenlerimiz ile bilim söyleşilerinde bir araya gelmelerini ve tüm çalışmalara ilişkin usul ve esaslar ile tarafların yükümlülüklerini kapsayan bu protokolün herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz." dedi.

 

TÜBA Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise konu hakkında: "MEB ile başlayan bu iş birliği faaliyetinin TÜBA Üyeleri ve MEB uzmanlarıyla birlikte yürütüleceğini böylece önemli sonuçlara ulaşacağından emin olduğunu ifade etti.

TÜBA'nın uzun yıllardan bu yana yürüttüğü Bilim Eğitimi Projesi, düzenlenen etkinlikler yoluyla bilim insanlarının konuyla ilgili yerli ve yabancı uzmanların, bilim eğitimine hevesli öğretmen gruplarının doğrudan bir araya gelmesini sağlıyor. Bu doğrultuda ise internet üzerinden kolay erişilecek örnek uygulamalar ve materyaller sunarak öğretmenlere destek sağlayacak bir internet portalı oluşturmayı; özetle sorgulama-temelli eğitim kavramını ve uygulamalarını ülkemizde yaygınlaştırmayı, bilim insanlarını gençlere tanıtmayı hedefliyor. Protokol kapsamında ARGEM'i Bilim Eğitimi Programı hakkında bilgilendirecek olan TÜBA tarafından ARGEM'de görev yapan öğretmenlere uygulamalı bilim eğitimi verilmesi planlanıyor. Diğer yandan ders materyali hazırlanması ve ders içeriklerinin geliştirilmesi kapsamında TÜBA, ARGEM'e bilimsel danışmanlık hizmeti verecek, bünyesindeki çalışma gruplarının bilimsel literatüründen ARGEM öğrenci ve öğretmenlerinin yararlanmasını sağlayacak. Ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalara katılan ARGEM öğrencilerine danışmanlık desteğinin yanı sıra ARGEM'de TÜBA üyelerince "TÜBA Tematik Bilim Söyleşileri" de gerçekleştirilecek." dedi.

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE TÜBA ARASINDA AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.