Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TÜRKÇE DERSİ UYARLANMIŞ ETKİNLER SETİ

TÜRKÇE DERSİ UYARLANMIŞ ETKİNLER SETİ

Genel Müdürlüğümüzce kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim gören öğrencilerin bilgiye erişmelerini; bağımsızlık kazanmalarını; okuma ve yazmayı seyahat ederken, bir ürün satın alırken, doktora giderken vb. gerçek yaşam durumlarında kullanabilmelerini sağlamak amacıyla Türkçe Dersi Uyarlanmış Etkinlikler Seti geliştirilmiştir.

Set hazırlanırken müfredatta yer alan kazanımlar seçilmiş ve bu kazanımlar çok küçük aşamalarla kolaydan zora doğru sıralanmıştır. Bu da sette her öğrencinin ihtiyacına cevap verecek nitelikte etkinliklerin bulunabilmesine imkân sağlamıştır. Öğrenciler okuma yazmayı öğrenmeseler bile okuma öncesi kazanacakları birçok beceri (görsel algı, işitsel algı, el göz koordinasyonu) onları öğrenmeye hazırlayacak niteliktedir.

Türkçe Dersi Uyarlanmış Etkinlikler Seti; Öğrenmeye Hazırlık, Erken Okuryazarlık, İlk Okuma-Yazma, Okuduğunu Anlama, Yazılı İfade, Dinlediğini Anlama, Sözlü İletişim gibi öğrenme alanları üzerine yapılandırılmıştır.

Setin içerisinde yer alan etkinlikler müfredattaki kazanımlara yönelik hazırlanmış olup öğrencilerin erken okuryazarlıktan başlayarak sözlü iletişim becerilerine kadar işlevsel Türkçe becerilerini geliştirmeye yöneliktir.

15 kitaptan oluşan Türkçe Dersi Uyarlanmış Etkinler Seti müfredattaki kazanımların tümüne yönelik yaklaşık 3000 etkinlikten oluşmaktadır.

Türkçe Uyarlanmış Etkinlikler Setine ulaşmak için tıklayınız.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.