Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLSEM'LERE HAVA GÖZLEM İSTASYONLARI KURULACAK...

BİLSEM'LERE HAVA GÖZLEM İSTASYONLARI KURULACAK...

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ve Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül'ün katılımıyla Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

"Bu protokolle, başlayacak çalışmada öncelikle BİLSEM'lere hava gözlem istasyonları kurulacak. Böylece özel yetenekli öğrencilerimizin, iklimin canlılar ve dünyamız üzerindeki etkisi hakkında bilinçlenmeleri ve hava olayları hakkında bilimsel bilgiler edinmelerini sağlayacağız." 

Çevre bilincine sahip bir nesil yetiştirmenin bugün her zamankinden daha önemli olduğunu belirten Sayın Ziya Selçuk, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde, sel, kuraklık gibi üzücü doğa olaylarının daha sık görülmeye başlandığını ifade etti.  

Bu gerçekle yüzleşerek harekete geçilmesi ve çocukların çevreyle ilgili farkındalıklarının artırılması gerektiğini vurgulayan Selçuk; protokollerin, gelecek nesillerin daha sağlıklı ve güvenilir bir ortamda yaşamalarını sağlamak için uygulanacak iki iş birliğini kapsadığını aktardı.  

Protokolle, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün ortak çalışmalar yürüteceğini söyleyen Selçuk; bu ortak çalışmalardan ilkinin, özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldıkları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü uhdesindeki BİLSEM'lerde yapılacağını belirtti.  

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, şöyle devam etti: "Bu protokolle başlayacak çalışmada öncelikle BİLSEM'lere hava gözlem istasyonları kurulacak. Böylece özel yetenekli öğrencilerimizin, iklimin canlılar ve dünyamız üzerindeki etkisi hakkında bilinçlenmeleri ve hava olayları hakkında bilimsel bilgiler edinmelerini sağlayacağız. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi konularda çocuklarımızın projeler yapabilmelerini de teşvik edeceğiz. Protokol kapsamında, çeşitli materyaller geliştirilecek, BİLSEM'lerdeki çocuklarımız için hem kuramsal hem de uygulamalı eğitimler verilecek, eğitim paketleri hazırlanacak. Ayrıca bu öğrencilerimize yönelik yaz kampları düzenlenecek, hava olayları için yatılı veya gündüzlü eğitim kampları oluşturulacak; meteoroloji alanında kodlama ve yapay zeka konularında uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek."

Bu tür çalışmaları artırarak sürdürmek istediklerini bildiren Sayın Ziya Selçuk, öğrencilerin çevre bilincine sahip olması için hem müfredat hem de bu tür projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Sayın Bekir Pakdemirli: İmzalanan protokol doğrultusunda bilim ve sanat merkezlerine meteorolojik gözlem sistemleri kuracağız"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Millî Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokoller kapsamında eğitim kurumlarındaki öğrenci, öğretmen, kursiyer ve çalışanların meteoroloji, iklim ve hava olayları hakkındaki farkındalıklarının artırılmasının hedeflendiğini, bilim ve sanat merkezlerine de meteorolojik gözlem sistemleri kurulacağını bildirdi.  

Pakdemirli, teori ve pratiğin etkin bir şekilde birleştirilmesi gerektiğini söyledi. Eğitim ve kamu iş birliğinin çok önemli olduğunu belirten Sayın Bekir Pakdemirli, tarım ve orman sektörünün, bilime ve bilgiye dayalı olduğuna dikkati çekti. Sayın Bekir Pakdemirli, "Biz de gelişmeyi bilim, bilgi ve bunun doğru yorumlanması ve bu hedefler doğrultusunda ilerlemekle başarabiliriz." dedi.  

Bakanlık olarak eğitim ve bilime her alanda destek olduklarını vurgulayan Sayın Bekir Pakdemirli, "Bununla ilgili projeler yürütüyoruz. 55 enstitümüz var, buralarda üniversitelerle iş birlikleriyle bilime katkı sunmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.  

Meteorolojik olaylar ve buna bağlı doğal afetlerin arttığına dikkati çeken Sayın Bekir Pakdemirli, "Meteorolojik bilginin önemi daha da artıyor. Yaşamımızı kolaylaştırmak için meteorolojik bilginin öğrenilmesi kadar, nasıl kullanılması gerektiği de önemli bir husus. Bu anlamda, bizler de meteorolojik bilgilerin üretilmesi, vatandaşlarımıza ulaştırılması ve faydaya dönüştürülmesi için birçok çalışma yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.  

Sayın Bekir Pakdemirli, bu amaçla Millî Eğitim Bakanlığı ile 2 ayrı protokol imzalandığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokolle, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarındaki öğrenci, öğretmen, kursiyer ve çalışanların meteoroloji, iklim ve hava olayları hakkındaki farkındalıklarının artırılmasını hedefliyoruz. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol doğrultusunda ise bilim ve sanat merkezlerine meteorolojik gözlem sistemleri kuracağız. Böylece özel yetenekli öğrencilerin hava olayları, iklim ve iklim değişikliği konuları ile ilgili bilgileri uygulamalı olarak öğrenmelerini, bu kapsamda proje çalışmaları yapmalarını sağlamış olacağız. Ayrıca bilim ve sanat merkezlerindeki öğrenci ve öğretmenlerin gelişimleri için teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesini de planlıyoruz."  

Sayın Ziya Selçuk, ortaya bir ürün koymanın, bir yenilik üretmenin, varoluşun en derinine katkı sağlamak anlamına da geldiğini vurguladı.  

Öğrencilerin bunun peşinden koşması gerektiğine işaret eden Selçuk, "Teknoloji üretmeniz, uzayı keşfetmeniz bir gün bizi oradan selamlamanız, bizlerin siz evlatlarımıza kurmaya çalıştığımız güzel geleceğin önemli bir parçasını oluşturuyor ve bunun haberi niteliğinde. Bu gelecek için sizin çalışmalarınızı dünya standartlarında destekliyoruz ve kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmeniz için de şartları hazırlamaya çaba gösteriyoruz." diye konuştu.  

Sayın Ziya Selçuk; bu görüşmenin bütün çocukların, gençlerin merakını tetiklemesini ve cesaretini artırmasını beklediklerini söyledi.   Dünyadan binlerce kilometre uzaklıktaki bir uzay istasyonuyla iletişime geçebilen öğrencilerin, bir gün oraya hatta daha uzaklara da gideceğini bildiklerini ifade eden Selçuk, şunları kaydetti: "Biz, bu hayale sahibiz. Sizler hayalleriniz ve cesaretinizle elbette bizi aşmalı, bizden daha ileri gitmelisiniz. Şair Turgut Uyar'ın dediği gibi 'Durmayalım göğe bakalım / Belki hepimiz birden sevinebiliriz.' ve başka bir şairimiz Cahit Zarifoğlu'nun dediği gibi 'Zira gökyüzüne bakmayanların kalbi daha çabuk kirlenir.' Gözlerinizi uzaklara çevirir ve istikrarla, sabırla ve azimle çalışırsanız bizim uzay araştırmacılarımız, teknoloji üretenlerimiz, astronotlarımız elbette sizler olabilirsiniz. Hata yapmaktan lütfen korkmayın, asla kınanmaktan ve kaybetmekten, yanlış yapmaktan çekinmeyin. Biz sizlerin hep yanında olacağız. Yolunuzu açmak bizim işimiz, vazifemiz."  

09-12-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.