Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulaması, OECD tarafından tüm dünyaya örnek gösterildi.Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Kovid-19 salgınının ilk günlerinde özel eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitim imkanlarına destek olmak üzere "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulaması kısa sürede geliştirilmişti. 

25 Nisan 2020 tarihinde erişime açılan uygulama, özel eğitim öğrencileri, öğretmenler ve aileler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Binlerce kullanıcıya sahip uygulamaya bir övgü de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütünden (OECD) geldi.

OECD tarafından yayımlanan "Turkey: Özelim Eğitimdeyim (I am special, I am in education)" başlıklı raporda, geliştirilen uygulama tanıtıldı ve diğer ülkelere örnek gösterildi. Kısa sürede hazırlanan ve teknik anlamda en gelişmiş özelliklere sahip bu uygulama dünyaya örnek niteliğindedir. Başka ülkelere ait binlerce eğitim kurumu uygulamayı referans olarak kabul edip kendi ülkelerine uygun şekilde benzerlerini yapma çalışmalarına başlamıştır.

"Özelim Eğitimdeyim" uygulamasının Eylül 2020 tarihi itibarıyla 350 bin kez indirildiği ve 100 binin üzerinde kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanıldığı ifade edilen raporda, uygulamanın tüm özellikleri ayrıntılı olarak tanıtıldı. OECD ingilizce raporuna "https://oecdedutoday.com/wp-content/uploads/2020/10/Turkey-I-am-special-I-am-in-education.pdf" adresinden erişilebiliyor. Raporun Türkçesi orgm.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır.

"Özel eğitimde sunmuş olduğumuz hizmet, farklılığımızı ortaya koyduk"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla şu değerlendirmelerde bulundu:

"Her bir çocuğumuzun eğitimi bizim için önemli. Özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları var. Onların ailelerine, öğretmenlere destek için salgın sonrasında hemen 'Özelim Eğitimdeyim' mobil uygulaması geliştirmiş ve nisan ayı sonunda hizmete sunmuştuk. Uygulama, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve aileleri tarafından şu ana kadar aktif kullanıldı. Her ay içerikleri zenginleştirdik. Benzer ülkelere göre, özel eğitimde sunmuş olduğumuz hizmet farklılığımızı ortaya koyduk.

OECD'nin bu süreçte ülkelerde iyi uygulamaları tanıttığı raporlarından birisini bu uygulamaya ayırması ve övgüyle bahsetmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bu süreci koordine eden Bakan Yardımcım Mahmut Özer'e teşekkür ediyorum. Ayrıca Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Nezir Gül ve Programlar ve Öğretim Materyalleri Dairesi Başkanlığına ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk ve çalışma arkadaşlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum."

Özel eğitim içerik ve uygulamalarına ücretsiz erişim

Özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden, işitme ve görme yetersizliği, hafif, orta veya ağır derecede zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu ile öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve aileleri, "Özelim Eğitimdeyim" uygulamasındaki tüm özel eğitim içerik ve bölümlerinden ücretsiz yararlanabiliyor.

Mobil uygulama; bilişsel, okuma yazma, matematik, hayat bilgisi, günlük yaşam, iletişim becerileri, sosyal beceriler gibi alanlara yönelik eğitim videoları, tüm özel eğitim ders ve yardımcı kaynak kitapları, etkinlik sayfaları ve takvimi, aile bilgilendirme videoları, bu alanlara yönelik interaktif uygulamaları içeriyor.

Mobil uygulamada ayrıca özel yetenekli öğrenciler de, akademik, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyecek etkinlik örnekleri, eğitim videoları, ders kitapları, bilimsel yayınlar ve eğlenceli eğitsel oyunlar gibi birçok içeriğe ulaşabiliyor.

Uygulamada "Merhaba", "Etkinlikler", "Özel Eğitim", "Özel Yetenek", "Rehberlik", "Okuma Vakti", "Sizden Gelenler", "İletişim" ve "Ayarlar" olmak üzere 9 alt başlık bulunuyor.

"Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasına, Android ve IOS işletim sistemli cihazların Google Play Store ve App Store uygulamalarından erişilebiliyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.ozelimegitimdeyim&hl=tr

https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6zelim-e%C4%9Fitimdeyim/id1508309579?l=tr

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.