Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİNE İLİŞKİN TASLAK MEVZUATLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİNE İLİŞKİN TASLAK MEVZUATLARIN DEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Öğrencilerimizin sosyal-duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini bir bütün olarak desteklemek amacıyla rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin ihtiyaçlara göre yeniden yapılandırılması sürecine yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile birlikte rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin eğitim sistemi içerisindeki yeri, önemi ve etkililiğini artırmaya yönelik mevzuatın ve hizmet sunumunun yeniden yapılandırılması çalışmalarında sona yaklaştık.

Bu kapsamda rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin daha sistemli ve etkin bir şekilde sunulması amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından "Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmelik Taslağı" hazırlanmıştır. Ayrıca   "Rehberlik ve Araştırma Merkezi Yönerge Taslağı" ile birlikte rehberlik ve araştırma merkezlerimizi yeniden yapılandırılmıştır. Tüm bu çalışmalar ile birlikte rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yürütülmesine yönelik etik ilkelerin belirlenmesi ve bu hizmetlerin etik ilkeler kapsamında yürütülmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde ilk defa "Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönerge Taslağı" hazırlanmıştır.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin ihtiyaçlara göre yeniden yapılandırılma çalışmaları kapsamında Rehberlik Hizmetlerinin Değerlendirilmesi Çalıştayı düzenlenmiş, e-Rehberlik pilotlama raporları değerlendirilmiş,  81 ilimizden görüş ve öneriler alınmıştır.

Hazırlanan taslak yönetmelik ve yönergeler Sayın Bakanımızın yönlendirmeleri doğrultusunda 11.06.2020 tarihinde Başkent Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen toplantı ile sivil toplum kuruluşu, saha çalışanları ve akademisyenlere sunulmuş olup katılımcıların görüş ve önerileri alınmıştır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin güncellenen yeni hizmet kurgusunu ve yeni mevzuatı en kısa zamanda tüm paydaşlar ile buluşturmayı amaçlıyoruz.

12-06-202012-06-202012-06-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.