Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “İnsanlık Yararına Teknoloji” adlı proje yarışmasında Niğde BİLSEM “Carcam” projesiyle ulaşım alanında Türkiye 1.liği elde etti.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “İnsanlık Yararına Teknoloji” adlı proje yarışmasında Niğde BİLSEM “Carcam” projesiyle ulaşım alanında Türkiye 1.liği elde etti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen ve bir ilk olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “İnsanlık Yararına Teknoloji” adlı proje yarışmasında Niğde BİLSEM “Carcam” projesiyle ulaşım alanında Türkiye 1.liği elde etti.

İstanbul Yeni Hava Limanında (İGA) TEKNOFEST tarafından düzenlenen İnsanlık Yararına Teknoloji proje yarışmasında 7 öğrencimiz ile 4 danışman öğretmeni katıldıkları “Carcam” isimli proje ulaşım (lise) kategorisinde Türkiye 1.si oldu. 

Araç kullanımının her geçen gün arttığı günümüzde otomobil hırsızlığının ve dikkatsizlik sonucu meydana gelen kazaların azaltılması, emniyet kemeri kullanımının artırılarak ölümlü kazaların önüne geçilmesi, izinsiz araç kullanımının önlenmesi gibi faydalar sunan proje otomobillerin yanı sıra yük ve yolcu taşıyan araçlara da hitap etmektedir. Projede yapay zekâ algoritmaları kullanılmıştır. Yüz tanıma sistemi sayesinde araç, tanımlanan kişiler dışındakilerin aracı kullanmaya çalışması durumunda araç sahibine uyarı gönderecek. Ayrıca bu sistem emniyet kemeri takılmaması ve cep telefonu kullanımı hâlinde sürücüye uyarı verecektir. Sistem kamerasının kapatılması durumunda ise araç herhangi bir yüz tespit edemediği için çalıştırılamayacaktır.

Böylesine önemli bir organizasyonda başarılı olan öğrencilerimizi ve destek veren öğretmenlerimizi canıgönülden tebrik ediyoruz. Organizasyonda emeği bulunan herkese teşekkürlerimizi sunarız.

25-09-201825-09-201825-09-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.