Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

“Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilerin Mezuniyet Sonrası İstihdam İmkanlarını Artırmaya Yönelik İş Birliği Protokolü” Pilot Uygulaması Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

“Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilerin Mezuniyet Sonrası İstihdam İmkanlarını Artırmaya Yönelik İş Birliği Protokolü” Pilot Uygulaması Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Genel Müdürlüğümüz ile İŞKUR arasında imzalanan "Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilerin Mezuniyet Sonrası İstihdam İmkanlarını Artırmaya Yönelik İş Birliği Protokolü" pilot uygulaması bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantı Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ramazan Barın, Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Seyfettin Toraman, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlığı Dairesi Başkanı Sinan Temur, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü ve İzmir İŞKUR İl Müdürünün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ramazan Barın, 12.184 hafif düzeyde zihinsel engelli öğrencinin, Genel Müdürlüğümüze bağlı 147 özel eğitim mesleki eğitim merkezinde el sanatları, konaklama ve seyahat, yiyecek ve içecek gibi 18 alanda eğitim gördüğünü belirtti.

İŞKUR´la yapılan protokolle, bu merkezlerde eğitim gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizi staja ve istihdama yönlendirmeyi amaçladıklarını kaydeden Barın, protokol kapsamındaki pilot uygulamanın İzmir´de başlatıldığını, pilot iller arasında Antalya, Bursa, Konya ve Kocaeli´nin bulunduğunu aktardı.

Barın, uygulama kapsamında bu okullarımıza İŞKUR´un iş ve meslek danışmanlarını yönlendirdiklerini anlatarak “Rehber öğretmenlerimizle beraber çocuklarımızı işe ve mesleğe yönlendirmeye başlayacağız. İş ve meslek danışmanları çocukların iş yerlerinde staj yapmasını destekleyecekler, iş başı eğitimlerinden faydalandıracaklar. Böylelikle çocuklar eğitim aldıkları alanda istihdama kadar gidecek. Bu da özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın istihdamına çok büyük fayda sağlayacaktır.” dedi.

28-02-201828-02-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.