ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi” Kapanış Toplantısı Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın Katılımıyla Gerçekleştirildi

“Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi” Kapanış Toplantısı  Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın Katılımıyla Gerçekleştirildi

25 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da geniş katılımla gerçekleştirilen toplantıya, Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın yanısıra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Stefano Manservisi ve Delegasyon temsilcileri,Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcıları Yusuf BÜYÜK, Ömer AÇIKGÖZ ve Muhterem KURT,  Genel Müdürümüz Celil GÜNGÖR, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birimlerin Birim Amirleri, Merkezi Finans İhale Birimi (MFİB) Başkan Vekili Emine Döğer ve MFİB temsilcileri,İl Milli Eğitim Müdürleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri müdürleri, öğretmenler, Projeyi yürüten Konsorsiyum temsilcileri, (GFA Consulting Company, Ankon Danışmanlık ve Tohum Otizm Vakfı), alanda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör yaptığı açılış konuşmasında Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yürütülen çalışmaların önemli çıktılara imza attığını ve geliştirilen psikolojik ölçme araçlarının alana önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Sn. Nabi Avcı ise yaptığı konuşmada psikolojik ölçme araçlarının ülke kültürlerine göre uyumlandırılmasının öneminin altını çizerek özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin ve engelli vatandaşların bu testler aracılığıyla daha fazla fırsata erişebileceklerini vurguladı.

Konuşmasında Projede emeği geçenlere teşekkür eden Avcı, " Son 10 yılda Avrupa´daki sosyal yardımların düştüğünü ancak Türkiye’de bu konuyla ilgili çok ciddi atılımlar yapıldığını belirtti. Bakan Avcı ilgili çalışmaların öğretmenler ve velilerin desteğiyle gerçekleştiğinin altını çizdi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi de konuşmasında Projenin insan haklarıyla ekonomik ve sosyal boyutuna dikkat çekerek Avrupa´da her 6 kişiden birinin engelli olduğunu kaydetti. Avrupa’da 80 milyon engelli vatandaş olduğunu ve bu kişilerin sosyal ve ekonomik hayatta yeterince yer alamadıklarını belirten Büyükelçi, engelli nüfusun sadece yarısının iş bulabildiğini ve Türkiye’de de benzer bir tablonun var olduğunu ifade etti. Büyükelçi Manservisi şartların iyileştirilmesi için gayretlerin sürdüğünü dile getirdi.

Almanya´nın Ankara Büyükelçisi Pohl da ihtiyaçları, inançları, ideolojileri ne olursa olsun herkesin kaliteli eğitime erişim hakkı bulunduğunu vurgulayarak, ihtiyaçlara göre eğitim verilmesinin önemine değindi. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi´nin tarafı Almanya´nın gerekli yasal düzenlemeleri yerine getirerek, engelli öğrencilerin eğitim kalitesinin güçlendirilmesi için gerekli önlemleri aldığını anlatan Pohl, engelli bireylerin eğitim, sosyal yaşam ve iş hayatına katılımını sağlamak amacıyla eğitimin yanı sıra gerekli tüm faaliyetlerin eş güdüm içinde yürütüldüğünü ifade etti.

Merkezi Finans İhale Birimi Başkan Vekili Emine Döğer Projenin aşamalarını ve süreci değerlendirerek kontrat makamı olarak alınan sonuçların ve çıktılarının başarılı olduğunun altını çizerek Proje yönetimine teşekkür etti.

Konferans plaket törenleri ve Proje çıktılarının değerlendirildiği oturumlarla devam etti.

 

Proje kapsamındaki çalışmalarla bütün dünyada kullanılan Pearson psikolojik ölçme aracı ve Wechsler sözel olmayan zeka testi ülkemize ve kültürümüze uygun olarak standardize edildi

 

2014 yılı başında uygulamaya konan ve tamamlanmak üzere olan “Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi” (ÖZEGEP) kapsamında geliştirilen bu araçlar Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde kullanılarak 4 - 45 yaş arası bireylerin kısa sürede geçerli ve güvenilir bir biçimde değerlendirilmelerini sağlayacak. 28 pilot ilde yetiştirilen 62 formatör ölçekler konusunda diğer rehber öğretmenlerin eğitiminde görev alacak.

Alanda kullanılan Woodcock-Johnson Bilişsel ve Başarı Bataryası (WJIII) da 2-90 yaş arası bireylerin bilişsel ve başarı özelliklerini ve gelişimleri kapsamlı olarak ölçmede kullanılacak. Proje kapsamında 2-22 yaş deneme uygulaması tamamlanacak. Yenilenmiş ölçme araçları RAM’ların eğitsel değerlendirme ve tanılama süreçlerinin kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacak.

“Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi” (ÖZEGEP), dezavantajlı gruplar ve özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere verilen hizmetleri iyileştirerek iş ve mesleki eğitimlerinin kalitesini artırmayı ve onları topluma kazandırmayı amaçlıyor.

Ocak 2014’te başlayan ve 31 Ekim  2014’te tamamlanacak ÖZEGEP Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Finans ve İhale Birimi koordinasyonunda yürütülüyor.
Ankara, Beşevler MEB Kampüsü A Blok - 0312 413 30 38 - 49 Daire Başkanlıkları

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.